Związek Zawodowy Rolników "OJCZYZNA"

DOŻYNKI 2019r

29 sie 2019

PRZEMÓWIENIE DOŻYNKOWE 2019 przedstawione Rolnikom w Święto Plonów w Gminach  : Kawęczyn, Władysławów, Turek, Malanów oraz podczas  Dożynek Powiatu Tureckiego w Gminie Dobra.

 

PRZEMÓWIENIE DOŻYNKOWE 2019 r.

  Parlamentarzyści,  Szanowni Rolnicy, Duchowni, Przedstawiciele Władz Samorządowych i Państwowych, wszyscy zgromadzeni – witam bardzo serdecznie !, a szczególnie Rolników, bo to dziś Wasze święto Plonów !

      W tak uroczystym dniu Dożynek należy świętować, cieszyć się i dziękować Bogu za plony !.   Ale to również stosowna chwila, by dokonać obiektywnej oceny sytuacji w rolnictwie i wyciągnąć WNIOSKI na przyszłość !

  Dziś musimy się głęboko zastanowić dokąd władze nas prowadzą, czy zapewnione jest bezpieczeństwo żywnościowe Narodu ?

       Z uwagi na czas przytoczę tylko najważniejsze tematy.

Wszyscy wiemy, że  małe rodzinne gospodarstwa rolne – to perły produkcji zdrowej żywności !    Nawet obcokrajowcy ostrzegali nas, by nie likwidować takich gospodarstw !

       Jako Przewodniczący Związku  Rolniczego, jako Prezes partii PIAST -JMEN pisałem w tamtych latach – za rządów PO – PSL  pisma do różnych instytucji i jak grochem o ścianę !       Dziś w Polsce większość zagród rolnych świeci pustkami – brak produkcji.    ROLNIKU ! w kampanii wyborczej zapytaj  ich, dlaczego to zrobili, dlaczego w oborach cisza. W to miejsce są tworzone hodowle  wielotysięczne z zastosowaniem pasz GMO i chemii.  A nasze zdrowe rośliny idą do biogazowi na energię, gdzie Polska węglem stoi !.

To absurd, to jakiś koszmar, to paranoja ! Człowiek musi postępować i żyć zgodnie z prawem natury! Bo inaczej, UWAGA : „Natura udzieli nam straszliwej lekcji” to nie ja jestem taki mądry, to są ostrzeżenia i najnowsze słowa Papieża Franciszka !  Żywność, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do żywienia, a nie na energię  !            Już mamy ostrzeżenie, gdzie natura spala nam żywność na polach. Naukowcy wyliczyli, ze każdy Polak rocznie zjada kilka kilogramów środków chemicznych ! Stąd wątroby nasze nie wytrzymują i mamy problemy zdrowotne !

Spróbuj siostro i bracie wlewać do samochodu zanieczyszczone paliwo – daleko nie ujedziesz.  To samo jest z człowiekiem, gdy będzie konsumował złej jakości żywność !

Bezpieczeństwo żywnościowe pod względem jakości zostało mocno zachwiane, jak również pod względem ilości, bo kilka produkcji wielkotowarowych jest łatwiej w różnych okolicznościach zniszczyć, niż produkcje w tysiącach gospodarstw. A co najważniejsze, zanika przywiązanie do ziemi, kultura, tradycje rodzinne, wymiana pokoleniowa, a wraz z tym zanika wiara, która tak bardzo jest dziś ze wszystkich stron atakowana.  A czy nie zauważacie Państwo, że tak liczne pozbywanie rolników ziemi, jest jednym z elementów walki z wiarą Ojców naszych ?.

    Czy ktoś nad tym panuje, kontroluje i odpowiada ?   Moim zdaniem wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Władze, że nie potrafią właściwie zarządzać, a my –społeczeństwo – suweren, że takie władze wybieramy !.

                    Kto firmuje, popiera, głosuje na ugrupowania, co zlikwidowały rodzimą gospodarkę, wprowadzając system gospodarki KOLONIALNEJ, a nasze dzieci wysłali za chlebem – jest współodpowiedzialny moralnie i politycznie.

                    Proszę, wyciągnijmy właściwe WNIOSKI na przyszłość, by Polskie rolnictwo przestawić na właściwe tory, dla dobra nas wszystkich !.

                    Rolnicy !, PIASTOWIE mają konkretne dla Was rozwiązania i będziemy to realizować, oczywiście za Waszym przyzwoleniem,  a mianowicie :

1- zaprzestać sprowadzania do Polski milionów ton roślin GMO. To nasze duże gospodarstwa mają zająć się produkcją zdrowych roślin na paszę, a wszystkie mniejsze rodzinne gospodarstwa  produkcją zwierząt, drobiu, warzyw,  itd.

2- odbudować w całym kraju Polską Spółdzielczość Przetwórstwa Rolnego. Dziś rolnikowi zaleca się : produkować – przetwarzać – sprzedawać. Może jeszcze zamontujemy rolnikowi z tyłu miotłę, żeby za sobą zamiatał – mówiąc żartobliwie.  Nie tędy droga !. Rolnik ma się zająć produkcją, a przetwarzaniem i zbytem Spółdzielczość.  Oczywiście kto będzie chciał, może przetwarzać i sprzedawać.                                                                    3– zbiorniki wodne, a przy ujściu turbiny – czyli elektrownie wodne,  itd., itd..

                     Tęskno mi Panie, tęskno mi Panie do kraju tego, gdzie okruszynę chleba podnoszą  z ziemi dla uszanowania Nieba. Tęskno mi Panie !

      Cieszmy się dziś Świętem Plonów.  Życzę Rolnikom i Zgromadzonym wszystkiego co najlepsze.  Dziękuję za uwagę

PREZES

PIAST – JMEN

Eugeniusz Maciejewski