Związek Zawodowy Rolników "OJCZYZNA"

PIASTOWIE NA PROTEŚCIE W OCHRONIE ŚRODOWISKA GRADOWO gm. PIOTRKÓW KUJAWSKI 13 czerwca 2018

13 cze 2018

W geście solidarności  PIAST – JMEN  uczestniczył w proteście mieszkańców gm. Piotrków Kujawski we wsi Gradowo woj. kujawsko – pomorskim  oraz mieszkańców sąsiednich terenów, jak i woj. wielkopolskiego i łódzkiego.

Tematem spotkania była omawiana „katastrofa ekologiczna na Kujawach”  spowodowana odwodnieniem terenu przez pobliską kopalnię węgla brunatnego, czego dowodem są usychające drzewa. Reportaż – po stronie prawdy – prowadziła TV TRWAM oraz TV Bydgoszcz  i TV Toruń.

PIAST – JMEN przedstawia pogląd, że dobra natury – przyrody muszą służyć człowiekowi. Jednakże musi to być gospodarka racjonalna. Kopalnia musi ponosić wszystkie koszty, w tym skutków degradacji i ochrony środowiska.  Wydobywając węgiel  brunatny w tym miejscu odprowadzana jest woda osuszając pobliski teren. Decydenci muszą zdawać sobie sprawę, że bez węgla można funkcjonować, a bez wody nie ma życia ! Dlatego musi być ściśle przestrzegana zasada retencji wody !!! , by skutki degradacji środowiska były jak najmniejsze !. Natomiast rolnicy muszą otrzymywać odszkodowania za straty w mniejszej wydajności plonów na odwodnionych terenach. By była zachowana prosta zasada  „wilk syty i owca cała”.

PREZES

PIAST – JMEN

E. Maciejewski