Związek Zawodowy Rolników "OJCZYZNA"

Wystąpienie dożynkowe wrzesień 2013

pieczatka-ojczyzna-1

Malanów 01 września 2013 r.

 

WYSTĄPIENIE  DOŻYNKOWE

 

Szanowni Rolnicy,  Przedstawiciele Władzy, Przedstawiciele Kościoła,  Panie,  Panowie.

 

Reprezentuje Struktury Powiatu Tureckiego ZZR „OJCZYZNA”.

Aby nie pozostawić rolników samych sobie Stronnictwo „Piast” zorganizowało Koła związków we wszystkich gminach naszego powiatu.

Nadmieniam, że związki te powstały  w woj. lubelskim i są tworzone struktury w całym kraju.

Nasz legendarny, ludowy przywódca  Wincenty Witos by nam tego nie wybaczył, gdybyśmy nie pomagali Wam Drodzy Rolnicy.

Teraz rolnicy możecie się jednoczyć w tych związkach i wspólnie działać dla swojego dobra.       Wśród braci rolniczej musi być zrozumienie i jedność , bo w przeciwnym przypadku wykorzystają to pośrednicy i przemysł, a straci całe środowisko wiejskie.

Związki ZR ”OJCZYZNA”  mówią jasno i stanowczo  :

– polityka rolna naszego kraju musi być tak prowadzona, aby mogły funkcjonować gospodarstwa – małe,  średnie i wielkoobszarowe,

– każdy z producentów rolnych musi mieć możliwość zbytu swoich płodów w cenach przynoszących zysk.

– jesteśmy przeciwni sprzedaży ziemi w obce ręce.

Wiemy, że nasz rząd i europosłowie nie zdołali uzgodnić dopłat rolnikom na równi z dopłatami jakie mają rolnicy na zachodzie, gdzie przy wolnym rynku, produkty nasze nie wytrzymają konkurencji.

Więc ZZR”OJCZYZNA”  domaga się nadzoru ze strony państwowych służb rolnych nad  :  produkcją,  zbytem  i  opłacalnością płodów rolnych.

Brak takiej koordynacji doprowadziło do obecnej sytuacji przy skupie zbóż i rzepaku, co  będzie skutkować spadkiem bezpieczeństwa ekonomicznego naszych gospodarstw i ich upadłości.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada sprawę niskich cen zbóż i w przypadku potwierdzenia działań przestępczych, będziemy czynić dalsze kroki w kierunku wyrównania strat rolnikom, którzy  sprzedali płody po zaniżonych cenach.

Państwo nie może ciągle umywać rąk powołując się na wolny rynek.

Tym bardziej, że produkty rolne to przecież bezpieczeństwo żywnościowe narodu !.   Więc rząd ma obowiązek koordynować skutecznie  sektor rolny, aby nie dochodziło do jego upadłości i ewentualnych problemów z wyżywieniem  społeczeństwa  w przyszłości.

Przeanalizujmy taką sytuację : wnerwiony do czerwoności rolnik nie obsiewa pól, w Europie powstaje klęska żywiołowa – brak żywności.

Pytam?!, co wtedy ?!, ano głód w kraju !,  resztę niech dopowie każdy sam sobie.     Oto do czego może doprowadzić nieodpowiedzialność władzy.

Płyną do kraju z różnych stron produkty rolne, zapewne genetycznie modyfikowane, czy inne i będzie nimi karmione społeczeństwo, a nasze zdrowe  zboże przy jego tak niskich cenach  będzie kierowane do pieców.

Pytam?!, czy to jest normalne ?!. Przecież to prosi o pomstę do Nieba.

Skoro w wolnym kraju tak jawnie robi się w jajo rolników i robotników, to  Marszałek Józef Piłsudski by rządzącym powiedział „Wam kury macać a nie politykę uprawiać”.

Wiemy, że związki mają różne metody działania egzekwując swoje prawa, do protestów ulicznych włącznie. Rolnicy są już tak rozczarowani, że nawet nie wieżą w skuteczność  tych protestów.

Ja osobiście również nie jestem za siłowymi metodami dochodzenia do praw, bo doskonale wiem jaki to stres, nerwy, niepokój, po wszystkich stronach. W demokratycznym kraju mamy jeszcze większą „broń” w postaci kartki wyborczej, lecz musimy w 100 % iść do urn.

Nikt nie może powiedzieć, że mnie to nie dotyczy, bo mam rentę , emeryturę, czy pracę, lub, że to nic nie zmieni.

Ano, zmieni – jak nie pójdziemy – że z jednej strony będziemy mieli –  głód i ubóstwo !, a z drugiej strony – bogactwo i przepych ! .

Cztery lata temu byłem na bliskim wschodzie pielgrzymując drogami Chrystusa i byłem m.in. w Syrii i widziałem te dwie skrajności w warunkach życia tamtejszej ludności i nie dziwię się, że  walczą o swoje prawa.

Oby nigdy w naszym kraju nie doszło  do podobnych sytuacji.

Jako rolnicy i cały naród nie możemy się dać wymanewrować i skłócić !.

Jako Polacy , musimy  wykazać mądrość i jedność !.

Musimy przypominać i stosować w życiu chrześcijańskie nauczanie J. Chrystusa „Abyście się nawzajem miłowali”.

Wincenty Witos powiedział : chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość – co dało podstawę do stworzenia państwa.

Musi powrócić duch siły w społeczności rolniczej, poprzez przywrócenie powiedzenia naszych ojców : „CHŁOP POTĘGĄ JEST I BASTA”.

W górę serca  –  jak głosił nasz  Papież Jan Paweł II.

Przekazuję    Wszystkim,  serdeczne pozdrowienia i życzę wszelkiej pomyślności z okazji Święta Plonów.

Dziękuję, Szczęść Boże.

pieczatka-ojczyzna-2